Neden Ostim Teknopark?

Üniversiteler İle İşbirliği

Ankara'nın en merkezi Teknopark'ı olan Ar-Ge, yazılım, tasarım ve İnovasyon aktivitelerinin de odak noktası olmayı hedefleyen Ostim Teknopark 7 üniversite ortağı; Çankaya Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve OSTİM Teknik Üniversitesi’nin sağlayacağı akademik birikim ile Ar-Ge firmaları arasındaki sinerjiyi desteklemeyi, geliştirmeyi ve doğru kanallara yönlendirmeyi hedeflemektedir.

Aynı zamanda 7033 Sayılı “Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile kurulması TBMM tarafından kabul edilen OSTİM Teknik Üniversitesi, bölgeye çok büyük bir değer daha kazandıracaktır. OSTİM Teknik Üniversitesi’nin bölgeye getireceği dinamizm, Ostim Teknopark ve ortak üniversiteler arasında kurulacak olan teknoloji geliştirme ağını daha da güçlendirecektir.

Stratejik Konum : Ankara

Başkent Ankara, Türkiye’nin en büyük ikinci şehridir ve nüfusun yaklaşık dörtte üçü hizmet sektörü olarak tanımlanabilecek kamu, ulaşım, haberleşme ve ticaret benzeri işlerde, dörtte biri sanayide, %2’si ise tarım alanında çalışmaktadır. Günümüzde Ankara’da en çok savunma, metal, motor, medikal ve enerji sektörlerine yatırım yapılmaktadır.

Teknoparkın ek alan ilan edilen Turkuaz Binası, OSTİM Organize Sanayi Bölgesi içerisinde yer almaktadır. Bölge, Ankara’nın ana ulaşım arterlerine çok yakındır. OSTİM’in içinden, Kızılay- Batıkent arasını 22 dakikada kat eden ve 12 istasyondan oluşan, Kızılay, Sıhhıye, Ulus, Atatürk Kültür Merkezi, Akköprü, İvedik, Yenimahalle, Demetevler, Hastane, Macunköy, OSTİM ve Batıkent durakları üzerinden servis veren ve OSTİM ile Kızılay arasındaki ulaşımı çok kısa sürede ve kolayca sağlayan bir metro hattı da geçmektedir. Aynı zamanda on bir istasyondan oluşan Batıkent- Sincan hattını kullanarak OSTİM bölgesinden Sincan’a ulaşmak da oldukça çok kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Ek alan ilan ilan edilen Turkuaz Bina, OSTİM metro istasyonunun hemen yanında yer alır ve üzerindeki binaya metro istasyonundan direkt çıkış bulunmaktadır. Ostim Teknopark Turuncu Binası'na da metrodan her 20 dakika da bir ring bulunmaktadır.

Kümelenme

Sektörel Rekabet Analiziyle başlatılan çalışmalar ve özellikle bölgesel kalkınma modeli olarak dünyada gösterdiği başarı değerlendirilerek rekabet gücü yüksek sektörlerde kümelenme projeleri hayata geçirilmiştir. Türkiye'nin kümelenme faaliyeti alanında en çok girişimi olan bölgesi olarak dikkat çeken OSTİM Organize Sanayi Bölgesi'nde; İş ve İnşaat Makineleri, Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri, Savunma ve Havacılık, Kauçuk Teknolojileri, Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri, Medikal Sanayi ve Haberleşme Teknolojileri sektörlerinde 7 farklı küme bulunmaktadır.

Ostim Teknopark bünyesinde bulunan firmalara sunduğu sinerji ortamıyla; firmaların beraber çalışabilmelerine olanak tanıyarak, firmaların aynı ortamda kümelenmelerine, fırsat ve imkânları paylaşabilmelerine, gerektiğinde birlikte rekabet edebilmelerine ve aynı zamanda ilgili oldukları alandaki teknolojinin gelişimini takip edebilmelerine olanak sağlar.

Sosyal İmkanlar

Sanayi kentinin bütün unsurlarını içinde barındıran OSTİM OSB, sadece 6.200’den fazla firma ve 60.000’den fazla çalışanı barındırmakla kalmayıp, aynı zamanda yerleşim birimleri, metro istasyonu, alışveriş merkezleri, hastane, sağlık ocağı, konaklama, bankalar, postane, Ostim Teknik Üniversitesi ve Kamu Kurum ve Kuruluşları Temsilciliklerine (SGK, TSE, ATO, KOSGEB, ASO) yürüme mesafesinde olması nedeniyle firmalara avantajlar sunmaktadır.

  • Konaklama

Ostim Teknopark Ek Alanına yürüme mesafesinde, Ostim metro istasyonunun hemen karşısında uygun otel olanakları bulunmaktadır. Ayrıca metro istasyonuna yakın olması sebebi  ile Ankara’da bulunan diğer otellere de ulaşım imkanı oldukça rahattır.

  • Eğitim ve Konferans Salonu

Teknopark firmaları; ortak kullanım alanlarındaki toplantı, eğitim ve konferans salonlarından rezervasyon yaptırarak yararlanma imkânına sahiptirler.

  • Yemek Olanakları

Ostim Teknopark çevresinde bulunan iş merkezleri ve restoranlar sayesinde oldukça çeşitli yemek olanaklarından faydalanılabileceği gibi, Ostim ve Batıkent’te bulunan alışveriş merkezlerine de kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır.