Rekabetçilik ve Yenilik Operasyonel Programı (RYOP)

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen IPA II Rekabetçilik ve Yenilik Operasyonel Programı (RYOP) 2014-2020 uygulama aşaması kapsamında 6 Nisan 2017 tarihinde proje teklif çağrısına çıkılmıştır. 405 milyon avroluk bütçesi olan bu çağrıya teklif edilen “Mantar Kültivasyon ve Teknoloji Ticarileştirme Merkezi” Projesi, destek almaya hak kazanan 23 projeden biri olmayı başarmıştır. Ana proje faydalanıcısının Ostim Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş. olduğu projede Atılım Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi ve Başkent Üniversitesi proje ortakları olarak yer almaktadır.

Bu çağrı kapsamında tanımlanan Faaliyet 2.2. Teknoloji Transferi ve Ticarileştirme (TTT), teknoloji transfer ofisleri (TTO), Ar-Ge merkezleri, kuluçka merkezleri ve hızlandırıcılar ile yenilik sürecinin piyasaya sürülme aşamasına odaklanmış olup, ticarileştirme faaliyetlerinin hızlandırılması ve geliştirilmesi için tasarlanmıştır. Proje kapsamında teknoloji transferi ve ticarileşmenin hızlandırılması amacıyla hızlı ürün tasarımı, simülasyon ve modelleme atölyeleri ve ürün doğrulama gibi konularda kapasite oluşturulması hedeflenmektedir.

Ortak kullanım atölyesi olarak tasarlanan Teknoloji Üretim Atölyesi, OSTİM Bölgesi başta olmak üzere, Ankara ve Türkiye için uygulamalı araştırma, prototip üretimi ve seri imalatı sağlamak için kurulmuş veya kurulması planlanan teknoloji odaklı girişimcilere / firmalara çeşitli eğitim, danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra alternatif makine parkları ve ofisleri de sağlayacaktır. Merkez için planlanan binanın inşasına başlanmış ve atölye alanı 1000 m2 ve ofis alanı 600 m2 yi kapsayacak olan toplamda 1600 m2 lik bir alanda tahsis edilecektir. Bunlara ek olarak sanayi-üniversite iş birliğini ve iş planlarını geliştirme ile birlikte girişimcilere ve firmalara yeni ürün, hizmet ve süreç geliştirme aşamalarında ticarileştirme yönünde eğitim, danışmanlık, mentorluk ve finansal destek sunacaktır. Türkiye’nin üretim kapasitesini artırmak adına sağlanacak tedarik ve teknik faaliyetler revizyon sürecinde olup, çalışmalar devam etmektedir. Projenin 2021‘nin son çeyreğine kadarki süre zarfında tamamlanması planlanmaktadır.

Teknoloji Üretim Atölyesi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

https://rekabetcisektorler.sanayi.gov.tr/tr/