Teknopark Yöneticileri Buluştu: "Teknolojiye Yapılan Yatırımın Sürekli Olması Gerekiyor."

Ekleme Tarihi 2.7.2020

Panelde Genel Müdürümüz Derya Çağlar ile birlikte; Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği (TGBD) Başkanı ve Bilkent Cyberpark Genel Müdürü Faruk İnaltekin, ODTÜ TEKNOKENT Genel Müdürü Serdar Alemdar ve Yıldız Teknopark Genel Müdür Yardımcısı İsa Turgut İnci'nin yer aldığı ‘Teknoparklarımızın Koronavirüs ile Mücadelesi’ başlıklı dijital panelin odak noktası teknolojiye olan yatırımın ne kadar önemli olduğuydu. 

Dr. Derya Çağlar, “Ar-Ge nerede olur, nerede yapılır?” sorusunu aktararak şunları kaydetti: “Yazılım firmalarımız evden çalışmayı tercih ediyor. OSTİM’de üretim kısmında olan personelimiz fiziki olarak işe gelmeye devam etti ve vardiya sistemine geçtiler. OSTİM firmalarında olduğu gibi savunma ve medikal alanda etkin olan Ostim Teknopark firmalarında da bunu gözlemledik” dedi. Koronavirüs süreci başlar başlamaz OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın’ın ‘OSTİM Covid Koordinasyon Merkezi’ oluşturduğunun altını çizen Çağlar, tüm ilgililerin bu grupta toplandığına dikkat çekti.

Derya Çağlar, izleyiciler ile şu bilgileri de paylaştı: “Sağlıkla ilgili pek çok firma Ar-Ge’ye devam ediyor. Sağlık, üretim aşamasında büyük sermayeler gerektiriyor. Bu dönemde Medikal Kümelenmemiz de firmaların iş birliğiyle çok hızlı çalıştı. Türkiye’nin her yanından ‘eşleştirmeleri yapabilir misiniz?’ diye talepler aldık. Önümüzdeki 5 yıllık süreçte sağlık konusunda yatırımlar daha çok olacak, kaynakların büyük kısmı sağlığa kayacak. OSTİM olarak temiz teknolojileri de her zaman destekliyoruz. Gelecek planlarımızda bunu daha fazla ele almak istiyoruz. Dünyanın sağlığını korumak bizim için çok önemli. Firmalarımız çok hızlı dönüşebiliyor. Ekip olarak çok entegre çalışıyoruz. Bilgiyi herkesle paylaşmak aşamasında da OSTİM güzel bir örnek. Geçmişte ne yaptığımız çok önemli olmayacak, artık yeni araçları değerlendiriyoruz.”

Yayının tamamını ve Genel Müdürümüz Dr. Derya Çağlar'ın konuşmasını aşağıdan izleyebilirsiniz.